W związku z informacjami otrzymanymi od mieszkańców o zauważeniu wilków w Gminie Godkowo, prosi się mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy Państwa o czujność i zachowanie ostrożności poprzez zwiększenie opieki nad zwierzętami gospodarskimi. Powinny one pozostawać (szczególnie od zmierzchu do świtu) w budynkach gospodarskich. Zalecamy zamykanie psów na noc na terenie posesji oraz niepozostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków.
Kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać przy spotkaniu z tymi osobnikami:
- Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
- Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Najlepiej zawiadom o tym zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, właściwe nadleśnictwo lub Urząd Gminy.
Jednocześnie przypominamy, że wilk jest zwierzęciem objętym w Polsce ścisłą ochroną. Za zabicie tego zwierzęcia grozi nam kara do 5 lat pozbawienia wolności. Reguluje to art. 181 kodeksu karnego: „Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
W przypadku incydentu z udziałem wilka prosimy o kontakt z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie pod numerem telefonu: (89) 53-72-100
